Din-fangst.dk Kystcup 18-19

 

De 5 afdelinger i denne sæsons udgave:

Søndag d. 4. november 2018
Søndag d. 18. november 2018
Søndag d. 2. december 2018
Søndag d. 16. december 2018
Søndag d. 6. januar 2019


 

Deltagerliste

  Navn By
1 Tommy Mertz Nyker
2 Jesper Schiøtt Sorthat
3 Per Clausen Rønne
4 Egon Jacobsen Rønne
5 Morten Drews Nexø
6 Kenneth Andersen Nexø
7 Ove Andersen Nexø
8 Haris Mesanovic Rønne
9 Bo Frandsen Rønne
10 Bent Skytt Rønne
11 Stig Peberholm Pedersker
12 John Munch Rønne
13 Thomas Skouborg Rønne
14 Hans Erik Jensen Rønne
15 Dennis Sose Rønne
16 Kasper Nørregaard Hasle
17 Jan Olsen Rønne
18 Bob Hampe Rutsker
19 Mickey Dellgren Muleby
20 Thomas Hansen Nexø
21 Kenn Otto Nielsen Hasle
22 Tonny Nilson Hasle
23 Rene Hansen Rønne
24 Bent Marcker Rønne
25 Viki Andersen Rønne
26 Jens Kruse Rønne
27 Simon Jensen Allinge
28 Mikkel Jensen Allinge
29 Kenneth Kokken Jensen Rønne
30 Jean Madvig Hasle
31 Rocky Vilhelmsen Rønne
32 Asger Drachmann Hasle
33 Simon Giroux Balka
34 Jesper Berggreen Snogebæk
35 Benjamin Berggreen Snogebæk
36 Thomas Rothe Wollny Rønne
37 Lars Bredo Nexø
38 Kenneth Bjarnason Åkirkeby
39 Jan P. Jensen Nexø
40 Bent Ernst Nielsen Rønne
41 Finn Nielsen Nyker
42 Mannula Stein Nexø
43 Emil Schønemann Åkirkeby
44 Jørgen Soldalen Rusker
45 Daniel Johansen Rønne
46 Andreas Gude Rønne
47 Karsten Mauritzen Hasle
48 Ulrik Hampe Hasle
49 Bjarke Jørgensen Rønne
50 Michael Thiesen Rønne
51 Sven Sparholt Åkirkeby
52 Jacob Blom Rønne
53 Peter Hampe Rønne
54 Mads Hampe Rønne
55 Stine Hansen Rønne
56 Mads Ørum Madsen Åkirkeby
57 Jørn Thyge-Nielsen Årsballe
58 Henrik Skytt Rønne
59 Jimmi Christiansen Rønne
60 Henning Schjødt Jægerspris
61 Jens Peter Hansen Rønne
62 Torben Olsen Åkirkeby
63 Søren Jørgensen Åkirkeby
64 Morten Olsen Rønne
65 Muris Harbas Nyker
66 Peter Qvist Rønne
67 Halil Dorakovic Rønne
68 Frits Kjellberg Rønne
69 Frederik Blom Odense
70 Samir Salihovic Nyker
71 Daniel Hansen Nexø
72 Kasper Hansen Rønne
73 Brian Hessner Klemensker
74 Daniel Pedersen Vestermarie
75 Per Bugge Lobbæk
76 Mogens Christoffersen Rønne
77 Claus Neirup Ridder Årsballe
78 Klaus Kaplan Rønne
79 Jesper Kristoffersen Tejn
80 Casper Rosenberg Rønne
81 Mathias Sommer Kbh
82 Nicolaj Vigel Kbh
83 Alex Kofod Østermarie
84 Majken Drejer Klemensker
85 Ib Spanggaard Ballerup
86 Nikolaj Jensen Åkirkeby
87 Daniel Hvidholm Vestermarie
88 Thomas Hansen Rønne
89 Torben Garbers Nyborg

Puljer

Opdateret 19. november

Støtste fisk 3. afdeling: Gavekort foreløbig 2225 kr

 

Foreløbige afsluttende lodtrækningspræmier:

Gavekort 4450 kr

Gavekort 2670 kr

Gavekort 1780 kr

 

2. afdeling 18. november 2018

Et markant temperaturfald inden for de foregående par døgn og en morgen med en jævn nordøstlig vind der hurtigt tiltog resten af dagen for at ende i en lille kuling med byger, tegnede de passende rammer for efterårsfiskeriet på kysten ved 2. afdeling af årets kystcup.

Så det meste af fiskeriet blev henlagt til vestkysten og sydkysten. Tilsyneladende var fiskeriet præget på dagen af bidperioder, da næsten alle fiskene blev tage om morgenen og igen omkring middag.

008 35 009 35 010 35

011 35 012 35 013 35

 

I alt blev der indvejet 11 flotte velkonditionerede blankfisk. Så efter 2. afdeling er der nu 18 lodder til hatten, når der skal trækkes lod blandt alle indvejede fisk efter sidste afdeling.

 

014 35 015 35 016 35

 

Med 89 tilmeldte var dagens pulje til største fisk et gavekort på 2225 kr.
Det blev vundet af Jacob Blom med en smuk fuldfed overspringer på 2,32 kg og 62 cm.

 

017 35 007 35
Peter Qvist fik en af dagens rigtig fine fisk.

  2. afdeling 18. november 2018 89 tilmeldte      
  Navn By Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
8 Rocky Vilhelmsen Rønne 1,84 56 Bombarda Vestkysten Middag
9 Thomas Hansen Rønne 1,16 47 Wobler Sydkysten Middag
10 Peter Qvist Rønne 1,08 46 Blink Vestkysten Middag
11 Viki Andersen Rønne 1,2 50 Bombarda Sydkysten Middag
12 Ulrik Hampe Hasle 1,2 50 Blink Vestkysten Morgen
13 Hans Erik Jensen Rønne 1,16 49 Blink Sydkysten Morgen
14 Hans Erik Jensen Rønne 0,86 43 Blink Sydkysten Morgen
15 Thomas Skouborg Rønne 0,98 46 Blink Sydkysten Morgen
16 Mickey Delgren Muleby 0,7 42 Kystwobler Vestkysten Eftermiddag
17 Emil Schønemann Åkirkeby 0,92 43 Blink Sydkysten Morgen
18 Jacob Blom Rønne 2,32 62 Blink Sydkysten Middag

1. afdeling 4. november 2018

78 tilmeldte

Det blev en mild efterårsdag med en østlig vind der tiltog over formiddagen.

De morgenfriske nåede at få lidt godt fiskeri på sydkysten, inden vind og møg i vandet gjorde det besværligt. Derefter var det vestkysten der gav fisk.

Der var 78 tilmeldte fiskere ved årets første afdeling.
De præsterede i alt at indveje syv blankfisk. To fisk på ca. de 55 cm og fem på 42 til 47 cm, hvilket er et godt billede på hvordan fiskeriet er for tiden; Vi mangler stadig at få de store overspringere ind, men ser tegn på en stor generation af dem på pt ca. 55 cm. Og så bliver der fanget mange fisk lige under de 40 cm, der sandsynligvis vil have vundet de sidste få milimeter inden for de næste uger. Så det er forventeligt, hvos der ved de næste afdelinger vil være langt flere målsfisk.

006 35

Vinder med største fisk blev Thomas Strøjer Skouborg en fin fisk på 1,92 kg og 56 cm, der dermed gik hjem med dagens pulje: et gavekort på 2000 kr til Sportdres.

001 35

002 35

003 35

004 35

005 35

  1. afdeling 4. november 2018     78 tilmeldte    
  Navn By Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
1 Jimmi Christiansen Rønne 0,68 43 Blink Sydkysten Middag
2 Thomas Skouborg Rønne 1,92 56 Blink Sydkysten Formiddag
3 Simon Giroux Balka 1,42 54 Bombarda Sydkysten Morgen
4 Benjamin Berggren Dueodde 0,76 42 Blink Vestkysten Eftermiddag
5 Mickey Delgren Muleby 0,76 42 Kystwobler Vestkysten Middag
6 Frits Kjellberg Rønne 0,7 42 Bombarda Vestkysten Eftermiddag
7 Per Bugge Lobbæk 0,94 47 Blink Sydkysten Formiddag