Din-fangst.dk Kystcup 16-17

De 5 afdelinger i denne sæsons udgave:

Søndag d. 6. november 2016
Søndag d. 20. november 2016
Søndag d. 4. december 2016
Søndag d. 18. december 2016
Søndag d. 8. januar 2017

5. afdeling 8. januar 2017

Perioden op til sidste afdeling af denne sæsons Din-fangst.dk Kystcup havde budt på ekstremt omskifteligt vejr med bl.a. stormvejr og historisk højvande efterfulgt af meget lav vandstand, for op til dagen at slutte med et par døgn med snevejr og dagsfrost.
På dagen havde vinden lagt sig og der var igen pænt højvande. Det blev på nær et enkelt hurtigt solstrejf nogle steder en meget dunkel dag.

Der var virkelig blevet rørt godt rundt i Østersøen, så trods den svage vind var der stadig bevægelse i vandet. På store dele af syd- og vestkysten var vandet meget grumset. Alligevel var det der størstedelen af dagens 17 indvejede fisk blev taget.

Med 103 tilmeldte deltagere ved sidste afdeling, var dagens pulje til største fisk gavekort 2575 kr.

Dagens største fisk præsterede Muris Harbas fra Nyker. En fin havørred med de flotte mål 2,22 kg og 57 cm.

Ved Din-fangst Kystcup 2016 -2017 var der med dagens 17 fisk indvejet i alt 86 fisk, der dermed blev antallet af lodder til den afsluttende lodtrækning, hvor der skulle findes tre vinderfisk.
Med 103 deltagere endte denne sæsons lodtrækningspulje samlet på gavekort 10300 kr, fordelt på 3 gavekort á 2060 kr, 3090 kr og 5150 kr.

Vindere af lodtrækningen blev:

1. Gavekort 5150 kr. Bent Skytt, Rønne.
Meget retfærdigt. Til førstepræmien var det Kystcuppens største fisk der blev udtrukket. Fisk nr. 40 på 5,62 kg og 76 cm fanget ved 3. afdeling.

2. Gavekort 3090 kr. Rocky Vilhlmsen, Rønne.
Fisk nr. 57 på 1,14 kg og 48 cm fanget ved 4. afdeling.

3. Gavekort 2060 kr. Kasper Nørregaard, Hasle.
Fisk nr. 72 på 1,74 kg fanget på dagen ved 5. afdeling.


27 35

25 35

26 35

28 35

29 35

30 35


4. afdeling 18. december 2016

20 35aDenne dag, en af årets korteste, blev det med et tungt skydække aldrig rigtigt lyst.
Temperaturen over dagen gik fra omkring 5 til 7 grader, og vinden svag fra norvest drejende mod nord over dagen. En vindlomme havde dog passeret over natten, og det gav god gang i vandet på syd- og vestkysten over dagen.

De 16 fisk der blev indvejet var også fortrinsvis taget på syd og vestkysten.
Desuden er det iøjnefaldende at det er hen på formiddag og omkring middag fiskene er taget.
Det er stadig blink der står for størstedelen af fangsten, dog er bombardaen kommet godt med.
Andelen af store fisk prægede også dagens indvejning.
4 ud af 16 fisk var store overspringere fra 2,3 til 4,46 kg.

Med 99 tilmeldte ved 4. afdeling, var dagens pulje til største fisk gavekort 2475 kr.

Puljen blev taget af Thomas Skouborg med en flot fuldfed overspringer på 4,46 kg og 74 cm.

Bonusinfo: Thomas´ vinderfisk var udsætningsmærket ved at begge brystfinner var klippet.

Med dagens 16 fisk er antallet af lodder til den afsluttende lodtrækning efter 5. afdeling oppe på 69.

24 35

Thomas Skouborg. 4,46 kg 74 cm.

21 35

22 35

23 35


 3. afdeling 4. december 2016


015 35Efter en kold nat startede dagen med rolige vindforhold og en smuk sologang.

Temeraturen kom i løbet af dagen op omkring de 7  grader, og hen på formiddagen begyndte vinden at friske lidt op fra vest.

Der blev indvejet 21 blanke havørreder.
Langt størstedelen fanget på syd- og vestkysten på blink i løbet af formiddagen.

Med 98 fiskere tilmeldt ved 3. afdeling var dagens pulje kommet op på gavekort 2450 kr.

Med en fantastisk flot fisk på 5,62 kg og 76 cm blev Bent Skytt fra Rønne en klar vinder af dagens pulje.

De øvrige 20 fisk, hvoraf dagens næststørste fisk vejede 1,98 kg, var gennemsnitsvægten under 1 kg

Det er første gang i Din-fangst.dk Kystcup at der blev indvejet en 5plus.

Mange tillykke til Bent med den flotte fisk.

skytt2 35

skytt 35

014

016 35

017 35

018 35

019 35


2. afdeling 20. november 2016


Anden afdeling af kystcuppen bød på en temperatur omkring de 7 grader og en frisk vind fra syd der i løbet af dagen drejede lidt mod øst og tiltog til hård vind.

Der blev indvejet 14 fisk.
De 9 blev fanget på vestkysten, der under de vindforhold selvfølgelig tiltrak mange af fiskerne, der dog blev udfordret af den kraftige sidevind der sjjæler en stor del af følelsen med endegrejet.
Der var fanget 1 fisk på sydkysten og 2 på østkysten i den tiltagende vind, og 2 i det flade vand på nordkysten.

I anden afdeling var antallet af tilmeldte fiskere kommet op på 92, hvilket gav en pulje på dagen på gavekort 2300 kr.

Største fisk blev indvejet af Morten Drews, der præsenterede et eksemplar på 2,82 kg og 62 cm.

010 35

011 35

012 35

013 35


1. afdeling 6. november 2016


Første afdeling af årets Kystcup gav en rigtig god fornemmelse af, at nu er sæsonen startet; Kraftig vind havde aftaget og skiftede mellem nordlige retninger.Temperaturen var op til 7 grader, og den afkølende vind blev dagen over suppleret med regnbyger. Vandet var stadig uroligt, og især sydkysten, der kastede størstedelen af dagens fisk af sig, lokkede med tunge gamle dønninger.

80 mand var tilmeldt 1. afdeling, så der blev fisket på en pulje på gavekort 2000 kr for dagens største fisk.

17 mand indvejede tilsammen 18 fisk. Langt størstedelen, 13 stk, mellem 1 og 2 kg. 3 fisk var under 1 kg, og 2 fisk over 2 kg, hvor Patrick Ussing med en fisk på 2,62 og 59 cm trak det længste strå.

007 35

008 35

009 35

 001 35

002 35

003 35

004 35

005 35

006 35


Deltagerliste 16 -17

  Navn By
1 Peter Qvist Rønne
2 Halil Durakovic Rønne
3 Max W Petersen Hasle
4 Torben H Petersen Rønne
5 Kasper Nørregaard Hasle
6 Bo Frandsen Rønne
7 Kenneth Marcker Rønne
8 Bent Marcker Rønne
9 Lasse Elsbøll Østerlars
10 John Munch Rønne
11 Kenneth Andersen Nexø
12 Ove Andersen Nexø
13 Egon Jacobsen Rønne
14 Per R Clausen Rønne
15 Simon Jensen Allinge
16 Mikkel Jensen Tejn
17 Hans Erik Mortensen Nexø
18 Kenn Otto Nielsen Hasle
19 Tommy Mertz Nyker
20 Jesper Schiøtt Sorthat
21 Steen Folkjær Rønne
22 Morten Drews Nexø
23 Mads Ørum Åkirkeby
24 Tonny Nilson Hasle
25 Jørgen Soldalen Rutsker
26 Hans-Erik Jensen Rønne
27 Jens Kruse Rønne
28 Poul Olsen Rønne
29 Rene Hansen Rønne
30 Tonny Johansen Snogebæk
31 Mads Hampe Rønne
32 Peter Hampe Rønne
33 Jean Madvig Hasle
34 Torben Pindfisker Hansen Åkirkeby
35 Admir Grgic Nyker
36 Per Bugge Åkirkeby
37 Jørn Thyge-Nielsen Årsballe
38 John Jarnskor Åkirkeby
39 Bent Skytt Rønne
40 Finn Nielsen Nyker
41 Simon Hauge Rønne
42 Stig Peberholm Pedersker
43 Jimmi Christiansen Rønne
44 Thomas Rothe Wollny Rønne
45 Asger Drachmann Hasle
46 Rocky Vilhelmsen Rønne
47 Martinus Frederiksen Rønne
48 Anders Schou Arnager
49 Jens Peter Hansen Rønne
50 Patrick Ussing Rønne
51 Jesper Almeborg Rønne
52 Kim Larsen Hasle
53 Torben Olsen Åkirkeby
54 Kenneth Bjarnason Åkirkeby
55 Samir Salihovic Rønne
56 Muris Harbas Nyker
57 Kenn Nielsen Rønne
58 Ole Worm Rønne
59 Jesper Sorensen Rønne
60 Henrik Schütt Smørum
61 Ib Spangaard Måløv
62 Nikolai Bendix Dyssegård
63 Jakob Villadsen Vangede
64 Karsten Mauritzen Hasle
65 Jacob Blom Rønne
66 Thomas Karlsen Rønne
67 Torben Garbers Rønne
68 Henrik Garbers Nyborg
69 Henrik Bager Olsker
70 Henrik Skytt Rønne
71 Jack Jensen Rønne
72 Mogens Christoffersen Rønne
73 Haris Mesanovic Rønne
74 Nicolai Thorsen Nyker
75 Jon Jensen Rønne
76 Martin Bemberg Rønne
77 Thomas Hansen København
78 Kenneth ”Kokken” Jensen Rønne
79 Henning Nyekjær Randers
80 Keld Vistoft Randers
81 Alex Kofod Klemensker
82 Thomas Hansen Nexø
83 Emil Schønemann Åkirkeby
84 Sven Sparholt Åkirkeby
85 Jesper Andersen Åkirkeby
86 John Andersen Klemensker
87 Jesper Kristoffersen Tejn
88 Mickey Delgren Muleby
89 Bent Ernst Nielsen Rønne
90 Michael Koring Rønne
91 Daniel Johansen Rønne
92 Willie Sørensen Hasle
93 Lennart Delgren Rønne
94 Dusan Valihora Senec
95 Marcel Martens Hamburg
96 Otto Gneist Fehmarn
97 Marcus Skouborg Rønne
98 Thomas Skouborg Rønne
99 Bob Hampe Rutsker
100 Christian Wolf Køge
101 Adam Garbers Nyborg
102 Henning Schjøtt Jægerspris
103 Asger Schjøtt Tappernøje

Resultater 15 -16

1. afdeling 6. november 2016

  Navn By Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
1 Bo Frandsen Rønne 1,94 58 Blink Syd Formiddag
2 Admir Grgic Nyker 1,88 56 Flue Syd Formiddag
3 Henrik Skytt Rønne 1,58 53 Blink Syd Morgen
4 Thomas Karlsen Rønne 1,28 50 Blink Syd Middag
5 Martin Bemberg Rønne 1,82 52 Blink Syd Formiddag
6 Thomas Rothe Wollny Rønne 1,16 47 Blink Syd Eftermiddag
7 Keld Vistoft Randers 1,26 50 Ophængerflue Syd Morgen
8 Kenneth Bjarnason Åkirkeby 2,36 57 Bombarda Syd Eftermiddag
9 Muris Harbas Nyker 2,1 57 Blink Syd Morgen
10 Patrick Ussing Rønne 2,62 59 Blink Syd Formiddag
11 Peter Hampe Rønne 0,94 46 Blink Syd Formiddag
12 Kenneth ”Kokken” Jensen Rønne 1,32 49 Flue Syd Formiddag
13 Henrik Schütt Smørum 0,82 42 Bombarda Vest Eftermiddag
14 Jens Peter Hansen Rønne 1,4 49 Bombarda Syd Formiddag
15 Kenneth Andersen Nexø 1,08 47 Blink Syd Formiddag
16 Anders Schou Arnager 0,64 40 Blink Syd Eftermiddag
17 Kenn Otto Nielsen Hasle 1,04 45 Blink Vest Eftermiddag
18 Kenn Otto Nielsen Hasle 1,44 49 Blink Vest Formiddag

2. afdeling 20. november 2016

  Navn By Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
19 Morten Drews Nexø 2,82 62 Blink Nord Morgen
20 Hans-Erik Jensen Rønne 1,62 56 Blink Vest Middag
21 Karsten Mauritzen Hasle 1,42 53 Blink Vest Middag
22 Daniel Johansen Rønne 0,74 42 Blink Vest Morgen
23 Jimmi Christiansen Rønne 0,6 40 Blink Vest Morgen
24 Jesper Andersen Åkirkeby 1,22 50 Blink Øst Formiddag
25 Lasse Elsbøll Østerlars 0,74 42 Blink Syd Middag
26 Lasse Elsbøll Østerlars 1,12 47 Blink Vest Eftermiddag
27 Henrik Skytt Rønne 0,68 41 Blink Vest Middag
28 Henrik Skytt Rønne 0,66 40 Blink Vest Middag
29 Kasper Nørregaard Hasle 0,84 43 Blink Vest Morgen
30 Kenneth Andersen Nexø 2,02 56 Bombarda Nord Eftermiddag
31 Kenneth Andersen Nexø 1,08 46 Bombarda Øst Formiddag
32 Halil Durakovic Rønne 1,2 50 Blink Vest Formiddag

3. afdeling 4. december 2016

  Navn By Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
33 Per Bugge Åkirkeby 0,58 40,5 Blink Syd Formiddag
34 Stig Peberholm Pedersker 1,58 52 Blink Syd Formiddag
35 Jesper Schiøtt Sorthat 0,8 43 Blink Syd Formiddag
36 Max W Petersen Hasle 1,1 47 Blink Syd Formiddag
37 Torben Garbers Rønne 0,94 45 Blink Syd Formiddag
38 Kasper Nørregaard Hasle 0,66 40 Bombarda Syd Morgen
39 Kasper Nørregaard Hasle 0,64 40 Bombarda Syd Middag
40 Bent Skytt Rønne 5,62 76 Blink Vest Middag
41 Henrik Skytt Rønne 0,62 40 Blink Vest Morgen
42 Otto Gneist Fehmarn 0,8 42 Blink Nord Formiddag
43 Jesper Andersen Åkirkeby 0,78 43 Blink Vest Formiddag
44 Jesper Andersen Åkirkeby 0,72 42 Blink Vest Formiddag
45 Dusan Valihora   1,96 56,5 Blink Vest Eftermiddag
46 Dusan Valihora   1,08 48 Blink Vest Eftermiddag
47 Torben H Petersen Rønne 0,78 41 Blink Syd Middag
48 Hans-Erik Jensen Rønne 0,82 45 Blink Syd Aften
49 Mickey Delgren Muleby 1,14 48 Blink Vest Formiddag
50 Mickey Delgren Muleby 1 45,5 Blink Vest Formiddag
51 Thomas Skouborg Rønne 1,2 51,5 Bombarda Syd Eftermiddag
52 Peter Qvist Rønne 0,68 40 Blink Vest Eftermiddag
53 Halil Durakovic Rønne 0,6 40 Blink Vest Formiddag

4. afdeling 18. december 2016

  Navn By Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
54 Thomas Skouborg Rønne 4,46 74 Bombarda Syd Formiddag
55 Rocky Vilhelmsen Rønne 0,54 44 Blink Vest Formiddag
56 Rocky Vilhelmsen Rønne 1,56 53 Blink Vest Formiddag
57 Rocky Vilhelmsen Rønne 1,14 48 Blink Vest Formiddag
58 Jens Kruse Rønne 1,3 49 Bombarda Syd Formiddag
59 Otto Gneist Fehmarn 0,78 45 Bombarda Nord Morgen
60 Otto Gneist Fehmarn 0,72 43 Bombarda Nord Morgen
61 Hans-Erik Jensen Rønne 1,94 58 Blink Vest Eftermiddag
62 Torben H Petersen Rønne 2,4 61 Blink Syd Middag
63 Torben H Petersen Rønne 1,8 54 Blink Syd Middag
64 Torben H Petersen Rønne 3,1 65 Blink Syd Middag
65 Max W Petersen Hasle 0,8 45 Blink Syd Eftermiddag
66 Kenneth Andersen Nexø 0,88 43 Bombarda Øst Middag
67 Kenneth Bjarnason Åkirkeby 2,34 57 Blink Vest Formiddag
68 Halil Durakovic Rønne 0,58 41 Blink Vest Formiddag
69 Torben Garbers Rønne 0,92 45 Ophængerflue Syd Formiddag

5. afdeling 8. januar 2017

  Navn By Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
70 Christian Wolf Køge 1,28 48 Blink Nord Eftermiddag
71 Stig Peberholm Pedersker 0,94 45 Blink Syd Eftermiddag
72 Kasper Nørregaard Hasle 1,74 55 Bombarda Syd Morgen
73 Hans-Erik Jensen Rønne 0,7 43 Blink Syd Aften
74 Finn Nielsen Nyker 0,9 46 Blink Syd Morgen
75 Anders Schou Arnager 0,94 44 Blink Syd Morgen
76 Anders Schou Arnager 0,82 44 Blink Syd Morgen
77 Thomas Skouborg Rønne 1,2 53 Bombarda Syd Eftermiddag
78 Otto Gneist Fehmarn 1,06 50 Bombarda Syd Morgen
79 Muris Harbas Nyker 2,22 57 Blink Vest Middag
80 Jean Madvig Hasle 0,72 43 Blink Syd Eftermiddag
81 Peter Qvist Rønne 0,98 48 Blink Vest Morgen
82 Peter Qvist Rønne 1,1 47 Blink Vest Morgen
83 Peter Qvist Rønne 0,9 44 Blink Vest Middag
84 Adam Garbers Nyborg 0,92 44 Blink Nord Middag
85 Torben Garbers Rønne 1,72 56 Blink Nord Middag
86 Torben Garbers Rønne 0,84 44 Blink Nord Middag