Din-fangst.dk Kystcup 14 -15

Konkurrencedage:

Søndag d. 2. november 2014
Søndag d. 16. november 2014
Søndag d. 30. november 2014
Søndag d. 14. december 2014
Søndag d. 4. januar 2015

5. afdeling

Søndag d. 4. januar

 

Sidste afdeling af Din-fangst Kystcup 14-15 blev afviklet i hård nordvestlig vind.

 

Trods de svære forhold blev der landet fisk hele øen rundt. Men med den vind selvfølgelig med overvægt på østkysten. 8 ud af de 16 fisk dagen bød på, blev taget i læ på østkysten.

 

Peter Qvist blev vinder af dagens pulje med en fisk på 2.68 kg og 62.5 cm.

 

Med et deltagerantal der endte på 108, blev det til et gavekort på 2700 kr til Peter.

 

Med 108 deltagere endte årets kystcup på samme antal som forrige år.

 

Så puljerne til de tre afsluttende lodtrækninger blandt alle fisk indvejet ved årets kystcup endte på:
Gavekort 2160 kr
Gavekort 3240 kr
Gavekort 5400 kr

 

Vinder på lodtrækning af gavekort 2160 kr:
Ove Andersen fra Nexø.
Fisk nr. 5.
1.26 kg og 49 cm fanget i 1. afdeling.

 

Vinder på lodtrækning af gavekort 3240 kr:
Peter Qvist fra Rønne.
Fisk nr 13.
2.86 kg og 61 cm fanget i 2. afdeling.

 

Vinder på lodtrækning af gavekort 5400 kr:
Thomas Rothe Wollny fra Rønne.
Fisk nr. 7.
0.78 kg og 43 cm fanget i 2. afdeling.

 

 

4. afdeling

Søndag d. 14. december

Dagen bød på en jævn sydvestlig vind, så der kunne fiskes hele øen rundt.

 

Der blev indvejet i alt 34 fisk.

 

Vandet er stadig varmt for årstiden.
Nok derfor at kun 3 af fiskene blev taget på bombarda, resten på blink.

 

Fangsterne var så også fordelt hele øen rundt, dog med en væsentlig overvægt til vestkysten, hvor 16 af de 34 af fiskene var landet.

 

At det gælder om at udvælge den rette plads viste dagens fangststatistik tydeligt.

 

13 fiskere fangede hver 1 fisk, medens 7 fiskere stod for de sidste 21 fisk.

 

Flest af 7 fik 2 og 3 fisk hver, men især John Munch og Halil Durakovic havde valgt rigtigt.

 

John med 4 fisk på Antoinette, og Halil med 6 fisk fanget ved Vang.

 

Det var også de to lokaliteter hvor dagens 5 fisk over 2 kg blev taget.

 

John fik de 2, og Halil og hans makker Peter Qvist fik henholdsvis 2 og 1.

 

Det blev også de to herrer der stod for dagens to største fisk.

 

John Munch, hvis største fisk vejede 3,06 kg, måtte dog se sig slået af Halil Durakovic med bare 60 gram, da vægten med Halils fisk viste 3,12 kg.

 

Derved kunne Halil indkassere dagens pulje, der med 105 tilmeldte fiskere, var et gavekort på 2625 kr.

 

Efter 4. afdeling er der indvejet i alt 69 ørreder i årets Kystcup.

 

 

3. afdeling

Søndag d. 30. november

 

Denne sidste efterårsdag var en opløftende afslutning på dette års udgave af efteråret som har været præget af gråvejr i en grad så det mange af dagene aldrig blev rigtigt lyst.

 

Denne dag strålede solen fra en blå himmel. Temperaturen lå på nogle få grader og vinden var ret frisk fra sydøst.

 

Det gav fiskeri til ethvert temperament.

 

Østkysten hvis man var til det rigtigt hårde. Syd og nordkysten en blandet og frisk fornøjelse. Og en vestkyst i læ hvor solen kunne nydes.

 

Gad vide om Kystcuppen var julefrokost-ramt? Der var ikke fremmødt nær det ved opvejningen der ellers har været ved de øvrige opvejninger.

 

Til anden afdeling var der tilmeldt 103 fiskere.

 

I alt blev der indvejet 11 fisk. Én fisker kom med 5 stk. 2 fiskere mødte frem med 2 stk. Og 2 fiskere med en enkelt.

 

Fiskene var fanget jævnt over hele dagen. 5 fra nordkysten, 4 fra sydkysten og 2 fra østkysten.

 

Den faldende temperatur var nok årsag til at der nu blev fanget flere fisk på bombarda. 7 blev taget med flue efter bombarda og 4 på blink.

 

Vinder af 3. afdeling med en fisk på 2,34 kg og 58 cm blev Per Bugge, der så tog dagens pulje: Gavekort på 2575 kr.
Fisken blev taget sidst på dagen ved Arnager.

2. afdeling

Søndag d. 16. november

 

Vinden havde i længere tid holdt sig i østlige retninger, og på dagen stod den meget frisk ind rent fra øst.

 

Vandtemperaturen var nu kommet ned på ca. 11o og lokalt ned til ca. 9o.

 

Øst- og nordkysten var ikke  til at fiske, så de fleste brugte dagen i gode dønninger på sydkysten eller i fralandsvind på vestkysten.

 

Der blev fanget lidt undermålere og nogle farvede fisk.

 

Men rigtig mange fine blankfisk.

 

En del grønlændere, men også flere rigtigt fine overspringere.

 

18 fisk blev der indleveret til opvejning.

 

Største fisk på 3.32 kg.

3 fisk mellem 2 og 3 kg.

Og 3 fisk lige omkring 1.5 kg.

7 fine overspringere og 11 grønlændere.

Det er vist det man kan kalde fint fiskeri.

 

En enkelt var fanget på Hammeren, resten var taget på sydkysten.

 

4 fisk havde taget på bombarda, resten på blink.

 

Der var til 2. afdeling tilmeldt 102 fiskere.

 

Det gav en pulje på dagen på gavekort 2550 kr.

 

Det blev Henrik Skytt der tog puljen med sin fine overspringer på 3.32 kg og 66,5 cm.

1. afdeling

Søndag d. 2. november

Der har den seneste tid været meldinger om fangster rundt omkring til dem der fisker.

Men der var alligevel set frem med spænding om det var muligt at få fisk i hugget, i det milde efterår med vandtemperatur omkring de 13 grader, første afdeling af årets Kystcup bød på.

91 fiskere var tilmeldt ved første afdeling.

Dagen bød på en let sydlig vind der tiltog til frisk over dagen.

Fiskerne fordelte sig over øen, og der var fisk hele øen rundt. Men mange var undermålere eller farvede.

6 blankfisk kunne fiskerne præstere til opvejning.

De var taget spredt over hele dagen.

4 var taget på sydkysten, og de 2 på østkysten.

3 fisk lige over målet på 8 -900 gram. 2 fisk omkring 1.2 kg, og så dagens vinderfisk; en virkelig smuk overspringer på 2,22 kg og 57 cm.

Det var Kenneth Bjarnason fra Åkirkeby der blev denne sæsons første vinder af af en Kystcupafdeling. Retfærdig satisfaktion for Kenneth, der i 4. afdeling forrige år måtte se sig slået med bare 0.12 kg.

Med 91 deltagere i første afdeling var dagens pulje til Kenneth et gavekort på 2275 kr.

Deltagerliste 14 -15

1 Jimmi Christiansen Rønne
2 Daniel Johansen Rønne
3 Per Clausen Rønne
4 Jean Madvig Hasle
5 Bo Frandsen Rønne
6 Egon Jacobsen Rønne
7 Mads Hampe Rønne
8 Peter Hampe Rønne
9 Henrik Skytt Rønne
10 Knud Falandysz Rønne
11 Jesper Schiøtt Rønne
12 Torben Hansen Åkirkeby
13 Dunja Hansen Åkirkeby
14 Jens Kruse Rønne
15 Poul Munch Rønne
16 Tommy Mertz Nyker
17 Johnny Mertz Nylars
18 Per Bugge Åkirkeby
19 Max W. Petersen Hasle
20 Torben H. Petersen Rønne
21 Gitte Kristensen Lobbæk
22 Alex Kofod Lobbæk
23 Niels Adolfsen Rønne
24 Emil Schønemann Åkirkeby
25 Rie Kjeldbjerg Rønne
26 John Much Rønne
27 Thomas Rothe Wollny Rønne
28 Kenneth Bjarnason Åkirkeby
29 Tonny Nilson Hasle
30 Kenneth Andersen Nexø
31 Ove Andersen Nexø
32 Kenneth Kok Jensen Rønne
33 Stig Peberholm Åkirkeby
34 John Jarnskor Åkirkeby
35 Hans-Erik Jensen Rønne
36 Jesper Kristoffersen Tejn
37 Torben Garbers Rønne
38 Rene Hansen Rønne
39 Thomas Hansen Nexø
40 Jørgen Soldalen Rusker
41 Bob Hampe Rusker
42 Torben Martin Hansen Nexø
43 Bent Skytt Rønne
44 Jack Jensen Rønne
45 Jørn Thyge-Nielsen Årsballe
46 Finn Folkjær Sose
47 Simon Jensen Allinge
48 Thomas Thornbech Hansen Skovlunde
49 Kasper K. Nørregaard Hasle
50 Børge Leth Rønne
51 Bent Ernst Nielsen Rønne
52 Kim Holm Nexø
53 Tim Mogensen Østermarie
54 Flemming Hansen Nylars
55 Jørn-Ole Sonne Rønne
56 Finn Nielsen Nyker
57 Willie Sørensen Hasle
58 Lars-Erik Jensen Pedersker
59 Karsten Mauritzen Hasle
60 Morten Drews Nexø
61 Jan Jensen Nexø
62 Jimmi Nørregren Gudhjem
63 Anders Schou Jensen Arnager
64 Jesper Sorensen Rønne
65 Henning Schjødt Jægerspris
66 Asger Schjødt Jægerspris
67 Hanne Jensen Rønne
68 Mads Ørum Madsen Åkirkeby
69 Kenn Nielsen Rønne
70 Jan Olsen Rønne
71 Asger Drachmann Hasle
72 Rocky Wilhelmsen Rønne
73 Kim Jensen Rønne
74 Sven Erik Nielsen Rønne
75 Palle Bendtsen Rønne
76 Torben Møller Pedersen Nexø
77 Samuel Koffi Anker Rønne
78 Kim Larsen Hasle
79 Jens Peter Hansen Rønne
80 Halil Dorakovic Rønne
81 Peter Qvist Rønne
82 Finn Jørgensen Åkirkeby
83 Johnny Jørgensen Rønne
84 Casper Rosenberg Rønne
85 Rasmus Dam Jacobsen Pedersker
86 Jon Jensen Rønne
87 Patrick Ussing Rønne
88 Anders Skytt Rønne
89 Jesper Hansen Nyker
90 Simon Rømer Hasle
91 Carsten Falk Petersen Hasle
92 Sven Sparholt Åkirkeby
93 Bent Marcker Rønne
94 Kenn Otto Nielsen Hasle
95 Mickey Delgren Rønne
96 Bjarne Andersen Nyker
97 Michael Rosenberg Rønne
98 Mogens Christoffersen Rønne
99 Otto Gneist Fehmarn
100 Sarah Gneist Åb.- Palenberg
101 Robert Müller München
102 Peter Jensen Balka Rønne
103 Lea Wermelin Rønne
104 Kenneth Marker Rønne
105 Jesper Andersen Hasle
106 Bjarke Bendtsen Rønne
107 Thomas Karlsen Rønne
108 Morten Staal Eriksen Rønne

Resultater 14 -15

1. afdeling. Søndag d. 2. november.

  Navn By Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
1 Daniel Johansen Rønne 0,86 42 Blink Sydkysten Morgen
2 Tonny Nilson Hasle 0,82 42 Blink Sydkysten Eftermiddag
3 Kenneth Bjarnason Åkirkeby 2,22 57 Bombarda Sydkysten Middag
4 Jan Jensen Nexø 0,96 43 Blink Østkysten Formiddag
5 Ove Andersen Nexø 1,26 49 Blink Østkysten Middag
6 Thomas Rothe Wollny Rønne 1,2 48 Blink Sydkysten Morgen


2. afdeling. Søndag d. 16. november.

  Navn By Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
7 Thomas Rothe Wollny Rønne 0,78 43 Blink Sydkysten Morgen
8 Thomas Rothe Wollny Rønne 0,98 48 Blink Sydkysten Morgen
9 Jesper Schiøtt Sorthat 0,68 42 Blink Nordkysten Formiddag
10 Otto Gneist Fehmarn 2,04 56 Blink Sydkysten Morgen
11 Casper Rosenberg Rønne 0,78 42 Bombarda Sydkysten Formiddag
12 Johnny Jørgensen Rønne 1,46 53 Bombarda Sydkysten Formiddag
13 Peter Qvist Rønne 2,86 61 Blink Sydkysten Eftermiddag
14 Kasper K. Nørregaard Hasle 0,72 41,5 Blink Sydkysten Morgen
15 Kasper K. Nørregaard Hasle 0,68 43 Blink Sydkysten Morgen
16 Kasper K. Nørregaard Hasle 1,66 56 Bombarda Sydkysten Middag
17 Kasper K. Nørregaard Hasle 1,52 54 Bombarda Sydkysten Eftermiddag
18 Torben Garbers Rønne 0,74 41,5 Blink Sydkysten Middag
19 Torben Garbers Rønne 1,18 50 Blink Sydkysten Middag
20 Torben Hansen Åkirkeby 0,62 40 Blink Sydkysten Formiddag
21 Torben Hansen Åkirkeby 0,72 42 Blink Sydkysten Formiddag
22 Jens Peter Hansen Rønne 2,14 62 Blink Sydkysten Morgen
23 Henrik Skytt Rønne 1,22 49,5 Blink Sydkysten Formiddag
24 Henrik Skytt Rønne 3,32 66,5 Blink Sydkysten Formiddag


3. afdeling. Søndag d. 30. november.

  Navn By Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
25 Kasper K. Nørregaard Hasle 0,96 45 Bombarda Nordkysten Morgen
26 Kasper K. Nørregaard Hasle 1,62 53 Bombarda Nordkysten Formiddag
27 Kasper K. Nørregaard Hasle 1,44 50,5 Bombarda Nordkysten Formiddag
28 Kasper K. Nørregaard Hasle 0,74 40,2 Bombarda Nordkysten Middag
29 Kasper K. Nørregaard Hasle 1,28 50,5 Bombarda Nordkysten Eftermiddag
30 Mads Hampe Rønne 1,16 48,5 Blink Sydkysten Morgen
31 John Jarnskor Åkirkeby 1,54 53 Bombarda Østkysten Morgen
32 John Jarnskor Åkirkeby 0,76 43 Bombarda Østkysten Morgen
33 Per Bugge Åkirkeby 2,34 58 Blink Sydkysten Eftermiddag
34 Peter Qvist Rønne 1,06 46 Blink Sydkysten Morgen
35 Peter Qvist Rønne 1,32 49,5 Blink Sydkysten Eftermiddag


4. afdeling. Søndag d. 14. december.

  Navn By Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
36 Jesper Schiøtt Rønne 0,72 43 Blink Østkysten Formiddag
37 Hans-Erik Jensen Rønne 0,66 44 Blink Sydkysten Formiddag
38 Max W. Petersen Hasle 1,14 49 Blink Østkysten Formiddag
39 Finn Nielsen Nyker 1,04 49 Blink Østkysten Eftermiddag
40 Jesper Andersen Hasle 1,62 56 Blink Østkysten Formiddag
41 Rie Kjeldbjerg Rønne 0,76 44 Blink Westkysten Formiddag
42 John Munch Rønne 1,06 46 Blink Westkysten Formiddag
43 John Munch Rønne 2,46 64 Blink Westkysten Formiddag
44 John Munch Rønne 1,52 54 Blink Westkysten Formiddag
45 John Munch Rønne 3,06 62 Blink Westkysten Formiddag
46 Otto Gneist Tyskland 1,32 55 Blink Westkysten Eftermiddag
47 Asger Drachmann Hasle 0,8 44 Blink Nordkysten Formiddag
48 Emil Schønemann Åkirkeby 0,72 44 Blink Nordkysten Formiddag
49 Emil Schønemann Åkirkeby 1,08 48 Blink Nordkysten Formiddag
50 Emil Schønemann Åkirkeby 0,7 42 Blink Nordkysten Eftermiddag
51 Torben Hansen Åkirkeby 0,74 43 Blink Westkysten Eftermiddag
52 Torben Hansen Åkirkeby 1,84 57 Blink Westkysten Eftermiddag
53 John Jarnskor Åkirkeby 0,74 42 Bombarda Østkysten Formiddag
54 Knud Falandysz Rønne 0,72 44 Blink Østkysten Formiddag
55 Peter Hampe Rønne 1,62 57 Blink Sydkysten Formiddag
56 Kenneth Bjarnason Åkirkeby 0,88 48 Bombarda Østkysten Formiddag
57 Kenneth Bjarnason Åkirkeby 0,9 45 Bombarda Østkysten Formiddag
58 Egon Jacobsen Rønne 1,22 51 Blink Østkysten Middag
59 Jimmi Christiansen Rønne 0,84 46 Blink Sydkysten Morgen
60 Jimmi Christiansen Rønne 0,72 43 Blink Sydkysten Formiddag
61 Peter Qvist Rønne 2,18 58 Blink Westkysten Eftermiddag
62 Petre Qvist Rønne 1,18 50 Blink Westkysten Eftermiddag
63 Per Bugge Åkirkeby 0,78 43 Blink Sydkysten Eftermiddag
64 Halil Dorakovic Rønne 0,98 45 Blink Westkysten Formiddag
65 Halil Dorakovic Rønne 1,14 49 Blink Westkysten Formiddag
66 Halil Dorakovic Rønne 0,78 42 Blink Westkysten Eftermiddag
67 Halil Dorakovic Rønne 0,98 44 Blink Westkysten Eftermiddag
68 Halil Dorakovic Rønne 2,7 64 Blink Westkysten Eftermiddag
69 Halil Dorakovic Rønne 3,12 65 Blink Westkysten Eftermiddag


5. afdeling. Søndag d. 4. januar.

  Navn By Kg Cm Agn Kyst Tidspunkt
70 Mads Ørum Madsen Åkirkeby 1,62 58 Blink Sydkysten Formiddag
71 Thomas Karlsen Rønne 1,32 53 Blink Nordkysten Middag
72 Hans-Erik Jensen Rønne 0,62 43 Blink Østkysten Formiddag
73 Hans-Erik Jensen Rønne 0,62 42 Blink Østkysten Formiddag
74 Tommy Mertz Nyker 1,14 48 Bombarda Østkysten Formiddag
75 Jesper Schiøtt Sorthat 2,26 63 Bombarda Østkysten Eftermiddag
76 Jesper Kristoffersen Tejn 1,66 54 Bombarda Nordkysten Formiddag
77 Finn Nielsen Nyker 0,76 43,5 Blink Østkysten Formiddag
78 Lars-Erik Jensen Pedersker 1 46 Blink Sydkysten Eftermiddag
79 Anders Schou Jensen Arnager 0,68 44,5 Blink Østkysten Eftermiddag
80 Mickey Delgren Rønne 0,98 47 Blink Østkysten Middag
81 John Jarnskor Åkirkeby 0,82 45 Blink Østkysten Middag
82 Henrik Skytt Rønne 1,98 64 Blink Sydkysten Formiddag
83 Peter Qvist Rønne 0,9 45,5 Blink Vestkysten Formiddag
84 Peter Qvist Rønne 0,64 42 Blink Vestkysten Formiddag
85 Peter Qvist Rønne 2,68 62,5 Blink Vestkysten Formiddag